11 milyon metrekare hazine arazisi kiraya verildi

11 Milyon Metrekare Hazine Arazisi Kiraya Verildi

Araziler ağaçlandırma amaçlı olarak kiraya veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019-2020 yılları Ocak Temmuz dönemlerinde 11 milyon metrekarelik Hazine arazisini vatandaşlara kiralandığı bildirildi. 11 milyon metrekare hazine arazisi kiraya verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili açıklamasında, Çevre Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce; Hazine taşınmazlarının başta yerli ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin olmak üzere; kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstık çamı, kızılçam, sedir, göknar, ladin, akasya gibi türlerin yetiştirilmesi için; 10 yıla kadar ağaçlandırma amaçlı olarak vatandaşlara kiralandığını kaydetti.

Hazine arazisi hakkında kurum şunları söyledi.

“Yerli üretimi de desteklediğimiz uygulama kapsamında, ülkemize yeni ağaçlandırılmış alanlar kazandırmaya başladık. Buna göre, 2019/2020 yılının ilk 7 ayında toplam 29,4 milyon metrekare taşınmazı ağaçlandırma amaçlı kiralanmak üzere ilana çıkardık.

Kırşehir’de 2 milyon metrekare, Erzurum’da 1,4 milyon metrekare, Mardin’de 1,1 milyon metrekare olmak üzere; Ülke çapında toplam 11 milyon metrekare Hazine taşınmazı için vatandaşlarımızla kira sözleşmesi imzaladık. Böylece taşınmazlar üretime açılmış oldu.

Bugün 11 milyon metrekareye ulaştık.

Hedefimiz 29,4 milyon metrekareye çıkarmak, bunu da inşallah en kısa sürede başaracağız.” Açıklamadaki bilgilere göre kiralama işlemi Millî Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen veya gerçek/tüzel kişiler tarafından talep edilip, kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar; İdarenin internet sayfasında ve uygun görülen diğer şekillerle 30 gün süreyle ilan ediliyor.

İlandaki bu taşınmazlardan köy belde sınırları içinde bulunanlar ise aynı süre içinde ilgili köy beldede duyuruluyor. Enerji makaleleri: https://www.kobiajanda.com/forums/enerji/

Bu uygulamada kira, Tarım Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce; Fidan türleri arazi verim sınıfları dikkate alınarak her yıl yeniden belirlenen bedel üzerinden alınıyor.

Kira bedeli, ilk 5 yıl için yüzde 50 indirim uygulanarak tahsil ediliyor. Bu kapsamda 2020 yılı için dönüm başına alınacak kira bedeli kavak, kestane, ceviz badem türleri için; İlk 5 yıl 6,50 TL, çam, sedir, göknar, kayın ve söğüt türleri için 2,60 TL olarak belirlenmiş durumda.

Uygulamadan yararlanmak isteyenler, Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Millî Emlak Daire Başkanlıkları/Müdürlükleri ilçelerde; Millî Emlak Şefliklerine şahsen veya Millî Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi milliemlak.gov.tr üzerinden elektronik olarak başvuru yapabiliyor.

Web Site: https://yesilekonomi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.