Cloud Hosting Nedir? Hangi tür web siteleri kullanır?

Cloud Hosting Nedir?

Yoğunluğu dengelemek ve uptime’ı arttırmak için birden fazla farklı sunucu kullanan bir hosting türüdür. Web siteniz tek bir sunucu yerine merkezi havuzdaki kaynaklarla çalışan kümeyi kullanır. Cloud hosting nedir? detaylı bir şekilde inceleyelim…

Bir sunucuda sorun yaşanınca başka bir sunucu devreye girerek çalışmaya devam eder.

Cloud teknolojisini hepsinin birbirine bağlı olduğu bilgisayarlar kümesi olarak düşünebilirsiniz. Ağa ne kadar fazla sunucu bağlanmışsa, buluta o kadar fazla kaynak sağlanır. Cloud hosting ile cloud cluster adı verilen kümeden bir alan sahibi olursunuz. Geleneksel web hosting hizmetinde bunun tersi yaşanır, tek bir sunucudan belirli miktarda alan edinirsiniz.

Cloud hostingin başlıca faydaları önemli şekilde arttırılmış uptime, izole kaynaklar, kolay ölçeklenebilirlik ve özel bir IP adresidir.

Cloud hosting mimarisi nedir?

Cloud hosting nedir cevapladığımıza göre sırada Cloud hosting’in mimarisini açıklamak var. Bulut hosting mimarisi, normal web hosting hizmetinde kullanılan kurulumdan oldukça farklıdır.

Çoğu paylaşımlı hosting hizmeti merkezi bir yaklaşım Yani tek bir sunucu birden fazla web sitesini barındırır. Ancak sunucuda sorun yaşanırsa, içerisindeki bütün hesaplar olumsuz etkilenir.

Ancak cloud hosting hizmetinin dağıtım yaklaşımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Her bir websitesi birden fazla noktaya “dağıtıldığı” için, kümedeki herhangi bir sunucunun arızalanması durumunda her şey çalışmaya devam eder.

Arama motorları ve sosyal medya platformları gibi büyük websiteleri dağıtım yaklaşımını kullanır çünkü tek bir sunucu bu derece bir yükü kaldıramaz. Bunun gibi büyük projeler ya kendi bulut hosting mimarisini oluşturur ya da bir cloud hosting sağlayıcısından hizmet alır.

Hangi tür websiteleri kullanır?

Tıpkı normal hosting hizmeti kullananlar gibi, cloud hosting kullanan websiteleri de oldukça çeşitlidir ancak bazı durumlarda cloud hosting özellikle popülerdir.

Eğer bir websitesi hayati öneme sahipse, yani şirket bu websitesi olmadan verimli olamıyorsa o halde cloud hosting kesinlike iyi bir fikirdir. Ayrıca çoğu eticaret sitesi, kurumsal websiteler ve yüksek trafiğe sahip projeler tarafından da tercih edilmektedir.

Cloud hosting aynı zamanda daha fazla güce ihtiyacınız olması durumunda ölçeklenebilirliği oldukça kolaydır. Bu sebeple yüksek trafiğe veya tıklama sayılarına yatkın haber ajansları ve yayıncılıkla ilgili firmalar için uygun bir çözümdür.

Sonuç olarak, bulut hosting çoğu durumda iyi bir çözümdür ve bu sebeple sanal sunuculara ve paylaşımlı hosting hizmetlerine karşı güçlü bir rakiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.