Salı , 13 Haziran 2017
Ana Sayfa / EKONOMİ / İş dünyasından yeni teşvik paketi açıklamaları

İş dünyasından yeni teşvik paketi açıklamaları

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ iş dünyasından gelen açıklamalarda bayram hediyesi olarak nitelendirildi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıkladığı,”Ekonomik Müjdeler Paketi”ne iş dünyası sanayi, ticaret ve meslek odalarından ilk açıklamalar geldi.

Proje bazlı teşvik sistemine geçilmesi, kredilere erişim kolaylaşması, bazı ticari araçlar ÖTV’siz yenilenebilmesi gibi bir çok düzenlemeyi kapsayan pakete bayram arefesinde açıklanmasıyla birlikte ‘bayram hediyesi’ nitelendirilmesi yapıldı.

İTO Başkanı Çağlar: ‘Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, yatırım paketinin iş dünyasına bayram müjdesi olduğunu belirterek, “Bilhassa proje bazlı teşvik sistemi ve kredi kullanımında taşınabilir teminatın kabul edilecek olması Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak.” dedi.

İş dünyası temsilcileri, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda açıkladığı “Ekonomik Müjdeler Paketi”ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İTO Başkanı Çağlar, Yıldırım’ın açıkladığı yatırım paketinin iş dünyasına bayram müjdesi olduğunu vurgulayarak, “Bilhassa proje bazlı teşvik sistemi ve kredi kullanımında taşınabilir teminatın kabul edilecek olması Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

ASO Başkanı Özdebir: İsrail ve Rusya ardından güzel bir bayram hediyesi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Başbakan Yıldırım tarafından açıklanan paketle ilgili, “İsrail ve Rusya ile ilgili olumlu gelişmelerin ardından piyasalara yeni bir heyecan verecek güzel bir bayram hediyesi oldu.” dedi.

Özdebir, paketteki maddelere bakıldığında devlette olumlu anlamda bir zihniyet değişikliğinin görüldüğünü söyledi.

Vatandaşların ve sanayicilerin iş yapabilmelerinin kolaylaştırılmasına yönelik uygulamaların pakette yer aldığını dile getiren Özdebir, “Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl boyunca emlak vergisi alınmayacak olması bunlardan bir tanesi. Daha önce sadece OSB’lerdeki yatırımlar için bu söz konusuydu. Bu açıdan bakıldığında çok güzel bir düşünce.” diye konuştu. Özdebir, anılan uygulamanın yatırımcının üzerindeki yükleri kaldırıp finansal gücünü yeniden kazanması açısından da önemine dikkati çekti.

Vergi ve prim borçlarını daha önce yapılandırdıkları halde taksitlerini ödeyemedikleri için sistemin dışında kalan mükelleflere yeniden taksitleri ödeme imkanı tanınacak olmasının da sanayiciler açısından önemli olduğunun altını çizen Özdebir, piyasada iyi niyetli oldukları halde vergisini ödeyemeyen birçok insan bulunduğunu, bu kişiler açısından vergi ve prim borçlarına ilişkin tanınan yeni imkanın önemli olduğunu kaydetti.

ATO Başkanı Bezci: Türkiye vites büyütür

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, açıklanan paketin Türkiye ekonomisine bayram hediyesi gibi geldiğini belirtti.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada paketin, yatırım ortamının ihtiyaç duyduğu destekleri içerdiğini kaydederek, “Bu paketle Türkiye vites büyütür.” değerlendirmesinde bulundu.

Damga Vergisi başta olmak üzere bakanları ziyaretlerinde dile getirdikleri sorunların pek çoğuna ilişkin düzenlemenin pakette yer aldığının altını çizen Bezci, “Ülke olarak hem ekonomimizi geliştirmek ve büyütmek hem de arkadan gelen genç nüfusa istihdam alanları açmak için yatırım dolayısıyla üretim ortamını geliştirmek zorundayız. Bu paket yatırım yapmak isteyenlere çok önemli destekler içeriyor.” ifadelerini kullandı.

“Bayram hediyesi gibi”

Kamuoyunda “paket” denildiği zaman “kemer sıkma” algısının oluştuğuna dikkati çeken Bezci, paketin ekonomiyi genişletmek adına tedbirler içermesinin tüm iş alemine rahat nefes aldırdığını vurguladı.

TESK: Karardan her iki kesimde karlı çıkacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ekonomik Müjdeler Paketi ile ilgili, “Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK’lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesimde karlı çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan pakete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Paketin halk ve esnafa bayram müjdesi gibi geldiğini belirten Palandöken, “Uzun zamandan beri BAĞ-KUR ve SSK’lılar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirim sağlanması sevindiricidir. Karardan her iki kesimde karlı çıkacaktır. Devlet alamadığı ücretleri tahsil edecek, BAĞ-KUR’lu esnafımızda fazla prim ödememiş olacak.” görüşüne yer verdi.

Ticari araçlarını uzun zamandan beri yenilemek isteyen, buna karşın fiyatların yüksekliği sebebiyle yenileyemeyen sürücüler için de paketin iyi bir fırsat olduğunun altını çizen Palandöken, bu kapsamda şoför esnafına sıkıntı oluşturan ÖTV’nin alınmayacak olmasının önemine işaret etti. Palandöken, araçların yenilenmesiyle başta turizm sektörü olmak üzere tüm kesimlere en kaliteli hizmetin verileceğini belirtti.

ŞUTB: Uygulamaların kapsamı genişliyor

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Başkanı Mehmet Kaya da paketin tamamında hükümetin faydalı anlamda bir değişikliğe gittiğinin görüldüğünü kaydetti.

Vergi ve prim borçlarını daha önce yapılandırmaya rağmen, ödeyemeyenlerin bulunduğunu aktaran Kaya, mükelleflere yeniden taksitleri ödeme imkanı tanınmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Paket ile girişimcilerinin iş yapabilmesinin kolaylaştırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kaya, “Yatırım teşvik belgesi kapsamında vergi alınmayacak. Daha önce sadece OSB’lerde geçerli uygulamaların kapsamı genişletiliyor. Bahsedilen paketle yatırımcının üzerindeki yükleri kaldırıp finansal gücünü yeniden kazanmasını sağlayacağından çok önemli.” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası: Yılın ikinci yarısında birçok rakamı değiştirecek

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, paketle ilgili, “Hükümetin iş dünyasını dikkate alması, yılın ikinci yarısında birçok rakamı değiştirecektir.” dedi.

Bartık, yazılı açıklamasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında açıkladığı “Ekonomi Destek ve Teşvik Paketi”ni uzun zamandır beklediklerini aktardı.

Paketin bayram öncesi açıklanmasının iş dünyasını memnun ettiğini vurgulayan Bartık, “Bu paketi bekliyorduk. Çok yerinde bir karar. Bunu bir başlangıç olarak görüyorum. Arkasından önemli kararların gelmesini bekliyoruz. İş dünyası 3 yıldan beri yeni şeyler bekliyordu. ‘Hükümetin asıl önceliğinin ekonomi olması gerektiğini’ dile getiriyorduk, bu paketle ekonomi gündemiyle ilgili ilk adım atıldı. Bu paketle iş dünyası bayram hediyesi aldı.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir