Salı , 13 Haziran 2017
Ana Sayfa / TOPLUMSAL / Karanfil güller sevgililer günü için hazırlanıyor
Karanfil güller anne ve sevgililer günü için hazırlanıyor

Karanfil güller sevgililer günü için hazırlanıyor

Karanfil güller anne ve sevgililer günü için hazırlanıyor

Süs bitkileri sektörü, bitkisel üretim içinde önemli bir yere sahip olan ve ekonomiye büyük katma  sağlayan etkili bir sektör olarak kabul edilmektedir. Ülkemiz çok çeşitli ekolojik bölgeye sahip olup, iklim ve toprak özellikleri bakımından süs bitkileri yetiştiriciliğine son derece uygundur ve aynı zamanda bir çok süs bitkisinin gen kaynağıdır.

Süs bitkileri, yaygın olarak kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır.

Kesme Çiçekler     

Kesme çiçek amaçlı yetiştiricilik ve yetiştirilen türleri içermektedir.

İç Mekan (Saksılı) Süs Bitkileri

İç mekanda kullanılmak üzere saksı ve kaplarda yetiştirilerek pazarlanan bitki tür ve çeşitlerini kapsamaktadır.

Dış Mekan Süs (Tasarım) Bitkileri

Dış mekanda peyzaj uygulamalarında kullanılmak üzere üretilip pazarlanan tür ve çeşitleri içermekte, süs ağaç ve ağaççıkları, mevsimlik tek ve çok yıllık çiçekler, yer örtücü olarak kullanılan diğer türler ve süs çimleri bu sınıf içinde değerlendirilmektedir.

Çiçek Soğanları

Bu sınıf ülkemiz gerçeklerinden doğmuş, ihraç edilmek üzere doğadan toplanan ve/veya kültür koşullarında üretimi yapılan doğal soğanlı, yumrulu ve rizomlu bitki türlerini (geofitleri) kapsamaktadır

Karanfil güller anne ve sevgililer günü için hazırlanıyor

Türkiye’nin kesme çiçek üretim merkezlerinden Yalova’da, Anneler Günü öncesi mezatlarda yoğunluk yaşanıyor

Kesme çiçek sektörünün önde gelen illerinden Yalova’daki işletmeler, Anneler Günü’nün yaklaşması dolayısıyla fazla mesai yapıyor.

Türkiye genelinde 17 şubesi bulunan Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin mezatlarında, 8 Mayıs’ta kutlanacak Anneler Günü öncesi hazırlıklar devam ediyor.

Kooperatifin Yalova Şube Müdürü İsmail Demir, yaptığı açıklamada, kooperatifin 1945 yılında bir çiftçi örgütü olarak kurulduğunu belirterek, her şubede açık artırma usulü satışlar olduğunu söyledi. Üretim bölgelerinin Yalova, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya olduğunu aktaran Demir, “Burada üretilen ürünlerimiz kolilere konulur. Üreticiler, çiçekleri kolilerle istedikleri şubeye gönderir.” dedi. Demir, satışlarının Anneler Günü, Sevgililer Günü ve Kadınlar Gününde arttığını anlattı.

Anneler Gününde her yıl satışlarının yüzde 80 arttığını dile getiren Demir, “En çok ilgi gören çiçekler gül ve karanfil. Diğer çiçeklerin satışlarında da artış oldu. Açık artırma usulü satıldığı için çiçeğe olan talep arttıkça fiyatlar da dolayısıyla artıyor. Bütün çiçek çeşitlerinde fiyatlar yüzde 25-30 artıyor. İlgiden çok memnunuz.” diye konuştu.

“Kâr marjımız düşüyor”

Demir, özel günler dışında satışların az olması nedeniyle üreticilerin yaşadığı sıkıntılara da değindi.

Üretim maliyetleri artınca kar marjının düştüğüne işaret eden Demir, şunları kaydetti:

“Hem saksılı bitkide hem kesme çiçekte yıllardır belirli bir oranda zam olmuyor. Küçük aile işletmeleri hatta büyük işletmeler buna ne kadar dayanabilecek, bilemiyoruz. Çiçeğin lüks sınıfında tutulması, Katma Değer Vergisinin (KDV) yüzde 18 olması sıkıntı oluyor. KDV’nin yüzde 7-8’e düşmesiyle üretici ve çiftçi rahat edecek, kazancı bol olacaktır. Her geçen yıl ilaç, gübre, mazot hatta tohuma yüzde 15-20 zam oluyor. Bu şekilde birkaç zaman daha giderse sıkıntının daha da büyüyeceğini düşünüyoruz.”

Karanfil güller sevgililer ve anneler günü için hazırlanıyor   

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir