Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa / Ekonomi / Kredi Kartı Sahiplerine Önemli Uyarı! Dikkatli Olun
Kredi Kartı Sahiplerine

Kredi Kartı Sahiplerine Önemli Uyarı! Dikkatli Olun

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir açıklama yayınlayarak son zamanlarda sosyal medya platformlarında sayıları giderek artan sahte banka site bağlantılarına yönelik uyarılarda bulundu. BDDK tarafından yapılan açıklamada banka hesabı ya da kredi kartı sahiplerine önemli uyarı geldi. Banka müşterilerinin aldatıcı reklamlara tıklayarak ulaşılan sitelere kişisel bilgilerini girmemesi yönünde çağrıda bulunuldu. Banka sitelerine girerken bankaların site adresini yazarak girmenin önemine dikkat çekildi.

Kredi Kartı Sahiplerine Önemli Uyarı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Son dönemde bazı sosyal medya platformlarında (twitter, instagram, facebook vb) özellikle banka müşterilerini hedef alan sahte banka site bağlantılarını içeren reklamların arttığı görülüyor.

Söz konusu reklamlar, banka logosu ve görselleri kullanılarak hazırlanan gerçek banka reklamı izlenimi uyandıran bağlantılara erişim sağlıyor. Banka müşterisi sosyal medya kullanıcılarına banka tarafından düzenlenmiş gibi görünen hediye çekilişi kampanyasına katılım, kredi kartı puan kampanyasına katılım veya kolay kredi kullanımı gibi cezbedici ama gerçek olmayan vaatler sunuluyor.

Dolandırıcılık Eylemlerinde Artış Var

İlgili reklamlar tıklandığında sahte sitelere yönlendirilen kullanıcılardan isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep ediliyor. Sonrasında bu bilgiler kullanıcıların hesaplarından para çekmeye yönelik dolandırıcılık eylemlerinde kullanılıyor.

Banka Bilgilerinizi ya da Kişisel Bilgilerinizi Kesinlikle Girmeyin

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede banka müşterilerinin sosyal medya platformlarında yer alan söz konusu reklamlara tıklayarak ulaştıkları sitelere kişisel bilgilerini girmemesinin hatırlatılmasında fayda mülahaza ediliyor.”

Sahte Banka Siteleri Nasıl Anlaşılır?

Bankaların internet sitelerine girerken öncelikle herhangi bir linke tıklayarak değil özellikle tarama çubuğuna bankanın adresini elinizle yazarak girmelisiniz. Herhangi bir platformdan (farklı sitelerden, sosyal medyadan ya da bankalara ait olmayan reklamlardan) tıklama yaparak bankanın sitesine gitmeye çalışmanız sizin için büyük bir risk oluşturacaktır.

Arama motorlarında bankanın adını arayarak giriş yapacağınızda ise tıklayacağınız sitenin arama sonuçlarının en üst kısmında yer alan reklam bağlantısı olmadığından emin olmalısınız. Bu reklam bağlantılarının bankaya ait olması sorun teşkil etmez ancak bu alanlara banka dışındaki kötü niyetli kişilerin de reklam verebileceğini düşünmelisiniz.

Banka internet siteleri genellikle kısa ve banka isimlerinden oluşan domainlerden oluşur. Dolayısı ile girmiş olduğunuz bağlantıda banka isminin yanında farklı kelimeler varsa, işaret ve semboller varsa o bağlantı bankaya ait olmayabilir. Ayrıca girmiş olduğunuz sitenin bankanızın internet sitesinin tasarımını neredeyse bire bir oranında kopyalamış olabileceğini yani görüntüye güvenmemeniz gerektiğini de özellikle belirtiriz.

“İnternet Sitesinin Güvenli Olup Olmadığına Dikkat Edilmeli…”

Vatandaşların her durum için, özellikle online alışverişlerde güvenilir ve bilinir internet sitelerinden faydalanmaları önemlidir. “https” kayıtlı, yani güvenlik kodlu ve kaynaklı internet sitelerinin kullanılması bu anlamda çok önem taşımaktadır. Bazı güvenli bilinen internet sitelerini kopyalamak suretiyle, benzerleri yaratılıp, insanları bu şekilde dolandırmaya yönelik eylemler de mevcuttur. Dolayısıyla, mutlaka internet sitelerinde güvenlik kodu olup olmadığına dikkat edilmeli, bilinen ve tanınan sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

“Sınırlı Limit Kullanılmalı…”

Özellikle internet üzerinde yapılan dolandırıcılıklar,
kredi ve banka kartı numaralarının temin edilerek kişiler adına değişik işlemlerin tesis edilmesi çok ciddi anlamda mağduriyetlere yol açmıştır. İşte bu mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla BDDK’nın da tavsiyesiyle birlikte bir düzenleme ortaya çıkmıştır. Bu düzenleme, vatandaşların kullanmış olduğu kredi ve banka kartlarının bundan sonraki ticari alışverişlerde ve online alışverişlerde kullanılmasına ilişkin bir onay metodu haline dönüşmüştür. Ancak bu onayın verilmesi halinde internet üzerinden sanal alışverişin yapılması mümkün olacaktır. Eğer bu onay müşteri tarafından verilmezse, bu alışverişlerde hiçbir suretle bu kartların numaralarının kullanılması mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla da bundan çıkar elde etmeye çalışan gruplar da amaçlarına ulaşamayacaktır. Bu, tamamıyla bir önleyici tedbir olarak düşünülebilir mi diye soracak olursak; “Evet, bu bir önleyici tedbirdir” ancak hukuksal sorunları tamamen ortadan kaldıracağı düşünülmemektedir.

Buna tedbir olarak tavsiyemiz, her ne kadar kredi ve banka kartları
üzerinde onay verilmişse de internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı limitinin
tamamını riske etmek yerine oluşturulacak sanal kartlarla alışverişle sınırlı bir limitin kullanılmasıdır.

Örneğin 200 TL’lik bir ürün alınacaksa kredi kartının sanal kart limiti 200 TL olarak belirlenmeli ve eğer riske atılacaksa bu 200 TL’lik limit riske edilmelidir. Kredi kartlarının neredeyse tamamında sanal kart özelliği kullanılabilmektedir. Bunu onay verip oluşturmak da çok basit olmaktadır. Bu işlemlerin yapılması bahsettiğimiz dolandırıcılık olaylarının önemli ölçüde engellenmesini sağlayacaktır. Kredi Kartı Sahiplerine Önemli Uyarı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.