Reklam Pazarlama Önemi Nedir?

Reklamın Önemi Nedir?

İşletme faaliyetlerinin en önemli iki bölümünü oluşturan reklam ve pazarlama kavramının ne olduğu konusuna kısaca değinelim.

Reklam, bir ürünün ya da hizmetin müşteriye ulaşmasına yardım sağlayan tanıtım faaliyetidir. Halkla ilişkiler, marka yönetimi ve doğrudan pazarlama yöntemlerini içerir. Reklamın önemi nedir?

Reklamın Önemi Nedir?

Reklam yeni müşterilere ulaşmak için yapılan etkinliklerdir ve pazarlama alanını besler. Satış ise bir ürünü para veya başka bir şey karşılığında değiştirmek için yapılan faaliyetlerdir. Kısaca; pazarlama, potansiyel müşterilere erişmek ve onları ikna etmek için yaptığınız her şeydir. Satış süreci ise satışı kapatmak ve sözleşme imzalamak için yaptığınız her şeydir.

Reklam olmadan potansiyel müşteriler olmaz.

İyi bir satış tekniğiniz olmadan satışı başarıyla kapatamazsınız. Her markanın hedefleri doğrultusunda büyümesi için; potansiyel müşterisine satış kanalları haricinde de ulaşması gerekir. Marka ve ürünlerinin güvenini göstermenin en önemli yollarından biri sektörel faaliyetler ile öne çıkmaktır. Genel tanımıyla reklam ve tanıtım faaliyetleri; TV, basın, internet, broşür, katalog gibi basılı materyaller ve çeşitli iletişim araçlarıyla şirketlerin kendini hedef kitleye tanıtması, pazarlaması ve yeni pazarlar oluşturmasıdır.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar sebebiyle KOBİ’ler tanıtım faaliyetlerini lüks harcama olarak değerlendiriyor. Halbuki, şirketlerin, kurumsal kimlikleri ve satışlarına katkı konusunda tanıtım çok önemli rol oynuyor. Pazarlama kavramı açısından destek alınması bu alandaki verimi artırır. Reklamın önemi hakkında detaylı bilgiler hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.