Sedef Kabaş Kimdir?

8 Aralık 1968'de Mualla ve Mehmet Kabaş çiftinin kızı Sedef Kabaş Londra'da doğdu. Lise öğrenimini ise Özel Dost Lisesinde tamamladı.

Sedef Kabaş Kimdir?

Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu (d. 8 Aralık 1968; Londra), Türk gazeteci, haber sunucusu, televizyon programcısı, iletişim ve siyaset bilimci, eğitmen ve danışmandır. 1997 yılından itibaren çeşitli televizyon kanallarında hazırlayıp sunduğu haber programlarında yaptığı birçok söyleşi ile tanınır. Türkiye'de siyaset, ekonomi, medya, akademi, sanat ve spor alanından tanınmış isimler ile 1500'den fazla röportaj yapmıştır. Daha çok doğru haber hazırlama ve sunma özelliği ile tanınır.

Sedef Kabaş'ın Hayatı

8 Aralık 1968'de Mualla ve Mehmet Kabaş çiftinin kızı Sedef Kabaş Londra'da doğdu. Lise öğrenimini Özel Dost Lisesinde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini 1992'de Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Ve Fulbright Bursu alarak ABD'ye gitti. Boston Üniversitesinde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans yaptı.

Meslek yaşamına 1992'de kurucu ekibinde yer aldığı Power FM radyosunda başladı. Power FM'de haber bültenlerini hazırlayıp sundu. 1995-1997 yılları arasında Atlanta'da CNN International'da gazeteci olarak çalıştı. Bu görevi sırasında Ortadoğu, Avrupa ve Balkanlar ile ilgili haber hazırlayan Kabaş bu kurumda çalışan ilk Türk gazeteci idi.

1997 yılından itibaren Türkiye'de NTV, ATV, TV 8, SKY kanallarında televizyon programları hazırladı. "Almanya’da Türk Döneri” başlıklı haber ile Atlanta'da CNN Dünya Raporu Konferansı çerçevesinde dağıtılan "En İyi Haber Ödülü"'ne değer görüldü. 1990'larda sunduğu Portreler programında ünlü birçok konuk ağırladı. Programında ağırladığı konukların bazıları: Cem Karaca, Ahmet Kaya, Recep Yazıcıoğlu, Gazanfer Özcan, Cüneyt Arkın, Tarkan, Sakıp Sabancı, Hulki Aktunç, Üzeyir Garih, Hayrettin Karaca, Avni Arbaş, Mümtaz Soysal ve Uğur Dündar'dır.

Portreler programı ile 1999 Diyalog En Başarılı Sunucu Ödülü’ne değer görüldü.

2002 yılında Marmara Üniversitesi Genel Gazetecilik bölümünde doktora eğitimine başladı. 2007 yılında "Günümüz Türk basınında gazeteciler bağlamında söyleşilerin nitel bir değerlendirmesi" başlıklı doktora tezini sunarak doktor unvanını aldı. Tezinde, haber aktörü ya da kaynağı olarak medya içeriklerinde sıklıkla yer alan "söylem seçkinleri" olarak adlandırdığı kimselerin kamuoyunun algılarını şekillendirmedeki rolünü sorguladı.

2001 ve 2011 yılları arasında Pera İstanbul, Bahçeşehir Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve İstanbul Akademi gibi birçok kurumda medya ilişkileri, ses ve beden dili, diksiyon, sunum becerileri, etkili haber yazımı ve röportaj teknikleri konusunda ders verdi. TRT 2'de televizyon, radyo, basın, reklam ve internet dünyasındaki gelişmelere odaklanan Medya Medya isimli programı hazırlayıp sundu.