Advertorial Reklam Nedir?

Advertorial reklamlar, dergi, gazete veya internet sitelerinde yayınlanan editoryal dilde yazılan reklamlardır. Bu reklam, hedef kitleyi bir şirketin ürün veya hizmeti hakkında bilgilendirmek için yapılır.

Haziran 2, 2022 - 16:34
Ağustos 6, 2023 - 23:02
 0  146
Advertorial Reklam Nedir?

Son yıllarda teknolojideki gelişmelerle birlikte haber formatındaki tanıtım reklamları daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu advertorial reklam türünün kullanımı yeni değildir. Kelime ilk olarak 1946 yılında kullanılmıştır. Uzun yıllar yazılı veya görsel medyada advertorial reklamlar olarak yer almıştır. Ülkemizde birçok kişi tarafından SEO çalışmalarında giriş yazısı olarak kullanılmaktadır. Advertorial reklam nedir?

Advertorial reklam nedir?


Advertorial reklamlar, dergi, gazete veya internet sitelerinde yayınlanan editoryal dilde yazılan reklamlardır. Bu reklam içerikleri, hedef kitleyi bir firmanın ürün veya hizmeti konusunda bilgilendirmek amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle, Advertorial kelimesi İngilizce 'advertisement' ve 'editor' kelimelerinden oluşur. Yalnızca metin olarak kullanılabileceği gibi video, fotoğraf veya bunların bir arada kullanılması da mümkündür.

Türkiye'de bu tür reklamlar aslında basın bülteni özelliklerini biraz da geleneksel reklamın özelliklerini taşımaktadır. Bu reklamların işlevini tam olarak anlayabilmek için basın bülteni veya geleneksel reklamlar ile karşılaştırma yapmak açıklayıcı olacaktır. İster basın bülteni olsun, ister geleneksel reklam olsun advertorial reklamlar her pazarlama çalışmasında olduğu gibi; hedef kitle gözetilerek ve yayınlanacağı platform gözetilerek hazırlanır.

İçerik bilgi ile okuyucuyu kendisine çeker


Okuyucu, hayatında kullanabileceği ve işine yarayacak bilgilere ulaşabileceğine inanır. Bu nedenle, önüne çıkan metinle ilgilenmeyi tercih ediyor. Öte yandan reklam, insanların mümkün olduğunca kaçınmaya çalıştıkları şeydir. Kullanıcılar, çok kısa bir gezintiden sonra reklam olduğu anlaşılan içerikten hızla uzaklaşıyor. Reklam metni, reklamın iletmek istediği mesajı iletir. Okuyucu bu metinleri gönüllü olarak kullanır veya paylaşır. Halkla ilişkiler çalışmalarında bu tür reklamların kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri de budur.

Bugünün reklamı yalnızca metin ile sınırlı değildir

Advertorial reklam kampanyası bir radyo programında veya video içeriğinde yapılabilir. Önemli olan içeriğin gerçek içerikten hiçbir farkı olmaması; içerik olarak kullanıcıya değer katması açısından; belli bir kısmında ise konu ile alakalı olarak reklam kısmına geçmesi gerekmektedir. Sonuç olarak haber, sektörel yayıncılık açısından ülke ekonomisinde sektöre ve hedef kitleye “doğrudan” bir katkı oluşturmaktadır. Reklam, sektörü büyüterek işletmenin bilinirliğini arttırır ve marka değerini yükseltir. Öte yandan pazarlama ile satışı destekler.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haber Ajandası Sektöre uygun haber veya makaleler işletmeler için son derece önemlidir. Bu nedenle firmalara ve sektörlere yönelik bilgilendirici içeriklere daha fazla yer veriyoruz. Sektörü bilgilendiren önemli haberleri takip edin.