Cache Önbellek Nedir?

Önbellek nedir sorusunu basitçe yanıtlamak için, gelecekte yeniden kullanılmak üzere bir sunucuda depolanan verilerdir. Web sitesinin yüklenmesi çok uzun sürdüğü için hiç ayrıldınız mı?

Haziran 2, 2022 - 16:50
Ağustos 6, 2023 - 16:28
 0  237
Cache Önbellek Nedir?

Önbellek nedir sorusunu basitçe yanıtlamak için, gelecekte yeniden kullanılmak üzere bir sunucuda depolanan verilerdir. Web sitesinin yüklenmesi çok uzun sürdüğü için hiç ayrıldınız mı? Bu, web sitesi sahipleri için büyük bir sorundur. Ancak endişelenmeyin, bu sorunun birçok çözümünden biri olan önbelleğe almayla ilgileneceğiz.

Önbellek tam olarak nedir ve nasıl çalışır?


Bir siteyi açtığınızda, tüm web sitesi verileri önbelleğe alınır. Bir HTML dosyasına dönüştürülür ve tarayıcınızda açılır. Aynı siteyi bir sonraki açışınızda önbelleğin bir kopyası yüklenecektir. Bu, sunucunun daha hızlı yüklenmesine ve aşırı yüklenmemesine yardımcı olur. Web sitesi güncellendiyse, bu süreç baştan başlayacaktır.

Akılda tutulması gereken iki şey, tüm web sitelerinin önbellek kullanmadığı ve ikincisi, önbelleğin süresinin dolabileceği veya manuel olarak silinebileceğidir. Google Chrome kullanıyorsanız ve önbelleği temizlemek istiyorsanız. Sayfanızın sağ üst köşesindeki "Geçmiş"e (CTRL+H) gidin, Tarayıcı Verilerini Temizle'ye tıklayın. İstediğiniz seçeneği seçin ve "verileri temizle" ye basın.

Neden Önemlidir?


Artık önbelleğin ne olduğunu bildiğinize göre, web sitesinin yüklenme hızında önemli bir rol oynuyor. Bu, ziyaretçilerinizin web sitenizin yüklenmesi için uzun süre beklemesi gerekmeyeceği için sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır. HTTP istekleri açısından daha az işlem, daha az bant genişliği kullanılacağı anlamına gelir. Bu, özellikle sınırlı kaynaklarınız varsa iyi bir şeydir.

Cache türleri nelerdir?


Cache türleri nedir, bilmeniz pek de anlam ifade etmeyecektir. İki türlü önbellek bulunmaktadır. Bunlar, sunucu taraflı önbellek ve tarayıcı taraflı önbellektir. Tarayıcı taraflı önbellek, bir siteyi iki defa yüklemeye çalıştığınızda oluşur. İlk denemenizde web site sayfayı yüklemek açısından veri toplar. Veriyi indirdikten sonra tarayıcı veriyi tutmak için geçici depo olur. Sunucu taraflı önbellekse tarayıcı taraflı önbelleğe oldukça benzerdir.

Aralarındaki fark ise sunucunun geçici depo olmasıdır. Sunucu taraflı önbellek çalışması farklıdır çünkü, daha fazla veri depolayabilir. Sunucu taraflı önbellek, web tarayıcıyı depolama konusunda sunucu kullandığından birçok önbellek sistemleri mevcuttur. Bunlar tam sayfa önbelleği, nesne önbelleği ve parça önbelleği. Basitçe, tam sayfa önbelleği bütün sayfayı kapsar. Bu, özellikle sayfada fazla trafik mevcutsa kullanışlıdır. Nesne önbelleği ise sitenin farklı konumlarında bulunan bir kısmını depolamak için kullanılır. Parça önbelleği ise nesne önbelleğine benzemekle birlikte, farkı web sitenin bileşenler ve uzantılar gibi belirli kısımlarını hedefler.

WordPress Sitesinde Önbellekleme


Cache WordPress sitenizin performansını artırmak için kullanılabilir. Gereken kodu kendiniz yaratabilirsiniz ancak, herkesin yapabileceği konu değildir. Neyse ki önbellek için bazı alternatifler bulunmaktır. Örneğin, Hostinger yerleşik önbellekleme (cache) özelliklerine sahip WordPress hosting sunmaktadır. Üstelik Hostinger hizmetlerini beğenmemeniz durumunda 30 günde para iade garantisi sunmaktadır.

Buna ek olarak, önbelleği yönetmek için birçok WordPress eklentisi mevcuttur. Eklentileri yüklemesi ve kullanması oldukça kolaydır, bu yüzden bu konuda hiçbir sorun yaşamayacağınızı garanti edebiliriz. Ancak, sitenizin en iyi şekilde çalışması için sadece tek bir cache eklentisi kullandığınızdan emin olun.

1. W3 Total Cache Nedir?

W3 Total Cache, en popüler ücretsiz WordPress önbellek eklentilerinden biridir. Bu eklenti, farklı önbellek türlerini denemek isteyenler için harika. Tüm sayfa önbelleğinden parça önbelleğe almaya kadar her şeyi sunar.

2. WP Super Cache Nedir?

WP Super Cache, web sitelerini önbelleğe almak için benzersiz bir yöntem kullanır. Web önbelleğe alma sisteminin üç kategorisi vardır: uzman, basit ve WP önbelleğe alma. Basit modeli, statik dosyalara hizmet vermek için PHP kullanır. Uzman, Apache mod_rewrite kullanırken, WP-cache önbelleği önceki kullanıcıların sayfalarını kullanır.

3. Autoptimize

Autoptimize, komut dosyalarına ve stillere odaklanan bir WordPress önbellek eklentisidir. Oldukça basit ve net. Tek yapmanız gereken, web sitenizin HTML, JavaScript ve CSS'sini optimize etmek için verilen seçenekleri seçmek.

3. WP Fastest Cache Nedir?

Fastest, web sitesine odaklanan bir WordPress önbellek eklentisidir. Oldukça basit ve net. Burada yapmanız gereken optimize edilmiş ayarlar seçenekleri seçeneklerini bilinçli hale getirmektir.

Web site önbelleği

Farklı önbellek türleri vardır: tam sayfa önbelleği, nesne önbelleği ve parça önbelleği. Web sitelerinin hızlı yüklenmesini sağlayan önemli bir fonksiyondur. Üçünün de farklı işlevleri var. WordPress web sitenizin düzgün çalışan bir önbelleğe alma sistemine sahip olduğundan emin olmak için, yerleşik önbelleğe alma işlevlerine sahip WordPress barındırma kullanabilir veya daha kolay kullanım için bir eklenti kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haber Ajandası Sektöre uygun haber veya makaleler işletmeler için son derece önemlidir. Bu nedenle firmalara ve sektörlere yönelik bilgilendirici içeriklere daha fazla yer veriyoruz. Sektörü bilgilendiren önemli haberleri takip edin.