Cloud Hosting Nedir?

Cloud paylaşımlı hosting yani dosya paylaşım hizmetine merkezi yaklaşım ile tek bir sunucuda birden fazla web sitesi barındırır.

Haziran 2, 2022 - 18:27
Haziran 2, 2022 - 18:40
 0  162
Cloud Hosting Nedir?

Yoğunluğu dengelemek ve uptime’ı artırmak için birden fazla farklı sunucu kullanan hosting türüdür. Web siteniz tek bir sunucu yerine merkezi havuzdaki kaynaklarla çalışan kümeyi kullanır. Kısaca, cloud hosting nedir? Bir sunucuda sorun yaşanınca, başka sunucu devreye girerek çalışmaya devam eder. Cloud teknolojisini hepsinin birbirine bağlı olduğu bilgisayarlar kümesi olarak düşünebilirsiniz. Ağa ne kadar fazla sunucu bağlanmış ise buluta o kadar fazla kaynak sağlanır. Bulut cluster adı verilen kümeden bir alan sahibi olursunuz.

Geleneksel web hosting hizmetinde ise bunun tersi yaşanır ve tek sunucudan belirli miktarda alan edinirsiniz. Bulut hostingin başlıca faydaları önemli şekilde arttırılmış uptime, izole kaynaklar, kolay ölçeklenebilirlik ve özel IP adresi olarak bilinir.

Cloud Hosting Mimarisi Nedir?

Cloud hosting nedir cevapladığımıza göre sırada bulut mimarisini açıklamak gerekir. Bulut mimarisi normal web sitesi hizmetinde kullanılan kurulumdan oldukça farklıdır. Çoğu paylaşımlı dosya paylaşım hizmeti merkezi yaklaşım yani tek sunucu birden fazla web sitesini barındırır. Ancak, sunucuda sorun yaşanırsa içerisindeki bütün hesaplar olumsuz etkilenir.

Ancak, bulut hizmetinin dağıtım yaklaşımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Her bir web sitesi birden fazla noktaya “dağıtıldığı” için, kümedeki herhangi bir sunucunun arızalanması durumunda her şey çalışmaya devam eder. Arama motorları ve sosyal medya platformları gibi büyük web siteleri dağıtım yaklaşımını kullanır. Çünkü, tek sunucu bu derece yükü kaldıramaz. Bunun gibi büyük projeler ya kendi bulut mimarisini oluşturur ya da bir sağlayıcıdan hizmet alır.

Hangi tür web siteleri kullanır?

Tıpkı normal hosting hizmeti kullananlar gibi cloud kullanan web siteleri de oldukça çeşitlidir. Ancak, bazı durumlarda cloud hosting özellikle popülerdir. Eğer, web sitesi hayati öneme sahipse yani şirket bu site olmadan verimli olamıyorsa; o halde cloud kesinlikle iyi bir fikirdir. Ayrıca, çoğu e ticaret sitesi ya da kurumsal siteler ve yüksek trafiğe sahip projeler tarafından da tercih edilmektedir. Cloud hosting aynı zamanda daha fazla güce ihtiyacınız olması durumunda ölçeklenebilirliği kolaydır. Bu, yüksek trafiğe veya tıklama sayılarına yatkın haber ajansları ve yayıncılıkla ilgili firmalar için uygun çözümdür. Sonuç olarak bulut hosting çoğu durumda iyi bir çözümdür. Bu sebeple, sanal sunuculara ve paylaşımlı hizmetlere karşı güçlü rakiptir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haber Gündemi Sektöre uygun haber veya makale bir işletme için son derece önemlidir. Bu nedenle firmalara ve sektörlere yönelik bilgilendirme içeriklerine daha fazla yer veriyoruz. Sektörü bilgilendirecek önemli haberleriniz varsa yazın.