Flexible Kablo Nedir?

Fexible (esnek) kablo, sektör içerisinde yaygın olarak kullanılsa bile teknik olarak asansör kablosu veya yassı kablo olarak tanımlanabilir.

Mayıs 27, 2022 - 15:47
Mayıs 27, 2022 - 16:51
 0  22
Flexible Kablo Nedir?

Asansör için özel üretilen flexible kablolar, elektrik sektöründe kullanılmak üzere yassı kablo çeşitlerini sunmaya devam etmektedir. Türkiye'de bulunan Flexible kablo üreticileri arasında olan firmalar, 35+ farklı ülkenin kablo standartlarına uygun asansör için kablo ihraç etmektedir.

Flexible kablo fiyatı kablonun kesit bilgisine göre değişmektedir. İçerisinde kullanılan bakır ve yüzeyin de plastik kablo dış kılıf malzemesi pvc maliyet hesabına katıldığında flexible kablo fiyatı 20 ve 50 TL aralığında değişmektedir. Bu fiyat, günün döviz kuruna ve ham madde borsasına göre değişkenlik gösterir. Elektrolitik kalaylı ince çok telli bakır iletkeni olan lastik yalıtkanlı, çok damarlı aleve ve yağa dayanıklı kloropren kauçuk dış kılıflı yassı kablolardır.

Asansör, vinç, konveyör ve hareket eden araçlarda kumanda ve besleme kablosu olarak kullanılır. Kloropren kauçuktan özel olarak imal edilen koruyucu dış kılıf ise yağ, mazot, asit, kimyasal, ozon ve aleve dayanıklı yapıdadır. Her türlü hava ve ortam şartlarında çalışabilmektedir.

Flexible (Esnek) Kablo Nedir?

Flexible yassı kablo asansörlerde kontrol bağlantıları olarak kullanılır. Flexible yassı kablo hareket hızı 1.6 m/sn'yi aşmayan serbest asılma uzunluğu; 35 metreyi geçmeyen -40 - 0 C ve 60 - 0 C çevre sıcaklığı arasındaki projeler için kullanılır. Kısa mesafe için kullanılmasına rağmen 24 iletkenli çelik tel destekli kablolar, serbest asılma uzunluğu 35 mt'yi geçen tesislerde kullanılabilir. Bu kablo TS EN 50214 standardına uygun olarak üretilir.

Fexible (esnek) kablo, sektör içerisinde yaygın olarak kullanılsa bile teknik olarak asansör kablosu veya yassı kablo olarak tanımlanabilir. Flexible kablo asansörlerde enerji nakli için kullanılır. Asansör kabinleri içerisinde gördüğünüz butonyer, aydınlatma ve havalandırma gibi sistemlerin enerjisi yine bu yassı kablo ile taşınmaktadır.

Yassı ve Esnek Kablonun Kullanım Alanı

Flexible kablo makine dairesindeki kumanda panosu ile kabinin üstündeki revizyon kutusu arasına bağlanır. Kabinin bütün elektrik bağlantısı bu kablo ile sağlanmaktadır.

  • Kabin aydınlatması
  • Kabin içi kat butonlarının beslemesi
  • Stop butonu ve alarm butonunun beslemesi
  • Revizyon kutusunda bulunan yukarı aşagı butonlarının beslemesi
  • Kabin üstü aydınlatmasının beslemesi

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Web Haber Türkiye iş dünyasında en son yaşanan gelişme, son dakika haber, tanıtım yazısı ve blog haberleri takip edin.